Recyklovaný orchestr proměňuje odpad v hudbu | E15.cz

Recyklovaný orchestr proměňuje odpad v hudbu

Recyklovaný orchestr proměňuje odpad v hudbu
25. července 2015 • 10:00
Žili na smetišti v chudé oblasti Paraguaye. Teď mladí a talentovaní muzikanti vystupují po celém světě a potkali se s královskými rodinami. Jak to dokázali? Vizionářský dirigent je naučil hrát na nástroje vyrobené ze starého harampádí a proměnit tak odpad v poklad.

Cateura je oblast na okraji města Asuncion v Paraguayi, které dominuje obrovská skládka. Většina místních se živí prodejem plastových lahví nebo čehokoli jiného recyklovatelného. Všude jsou odpadky. Chudoba a nedostatek vzdělání je špatná kombinace pro budoucnost místních obyvatel. Děti a mladí lidé tu měli často sklony ke kriminalitě a braní drog. V posledních šesti letech začala tento smutný vzorec zachraňovat hudba.

Jmenují se Recycled Orchestra (Recyklovaný orchestr). Jméno dostali díky nástrojům, které si sami vyrobili z věcí nalezených v odpadcích. Staré vodovodní trubky jim slouží jako saxofony. Vidličky, nože a lžíce zase jako klávesy. Plechovky a plechy na pečení využívají jako housle. Bicí vyrábějí z dřevěných palet nebo dalších plechů.

Všechno to začalo nápadem ekologicky zaměřeného učitele hudby Favio Cháveze, který se chtěl o děti ze skládky postarat. Bývalý sbormistr představuje svůj projekt jako vyloženě sociální a hudbu jako jeho katalyzátor. Skrze hudbu začal intenzivně pracovat s místními rodinami a dětmi a nabízet jim životní změnu. K ruce mu byl sběrač odpadků Nicolás Gómez, hledal vhodné materiály a záhy je proměňoval v plně funkční instrumenty.

Odpad není odpad. Pokud máš nápad, můžeš s ním udělat naprosto cokoliv

Ještě před několika lety nikdo o Cateure neslyšel. Vše se změnilo trailerem k dokumentárnímu filmu „Landfill Harmonic.“ Dokument slavil velký úspěch a Recycled Orchestra najednou zvali na koncerty po celém světě. Favio Chávez a jeho děti přednášeli na slavných konferencích TED a inspirovali tak tisíce lidí. Za své zásluhy orchestr převzal dokonce i ocenění od holandské královny i španělského krále.

Paraguyaského vzoru následují už i ve Španělsku, kde od roku 2014 funguje podobný orchestr s padesáti dětmi z nuzných poměrů. Stal se tak prvním z několika dalších projektů, které se nechaly recyklovaným orchestrem inspirovat.

Autor: Martin Jindřich
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!